Dobre okna połaciowe są ważnym elementem energooszczędnego domu i gwarancją niższych rachunków. Na które parametry powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, myśląc o nowych oknach na poddasze?
Dlaczego właściwy wybór okien jest tak istotny?
Okna przez wiele osób są traktowane głównie jako źródło strat ciepła. Dotyczy to przede wszystkim okien zainstalowanych ok. 20 lat temu – ich parametry są nieporównywalne do sprzedawanych obecnie nowoczesnych okien, a ich właściwości energooszczędne uległy pogorszeniu w miarę użytkowania (np. w skutek rozszczelnienia). Tymczasem dobre okna w domu energooszczędnym to niezbędny element zapewniający niższe rachunki za ogrzewanie.
Po pierwsze – okna energooszczędne
Myśląc o wymianie okien, powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry, m.in. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. W broszurach lub reklamach wielu producentów pojawia się współczynnik przenikania ciepła szyby Ug, jednak nie powinnyśmy go przeceniać, gdyż szyba nawet najlepsza nigdy nie funkcjonuje samodzielnie. Zamontowana w ramie o słabej izolacyjności może nie zapewnić dostatecznej ochrony przed zimnem.
Nowe warunki techniczne obowiązujące od 2014 roku określają maksymalne wartości tych parametrów. Według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju współczynnik Uw ma być sukcesywnie obniżany. Obecnie w budynkach można montować okna pionowe o współczynniku Uw maksymalnie 1,3 W/(m2·K), połaciowe zaś 1,5 W/(m2·K). W styczniu 2021 roku współczynnik ten nie powinien przekraczać 0,9 W/(m2·K) w przypadku okien pionowych i 1,1 W/(m2·K) okien połaciowych.
Ponieważ okna wybieramy na 20-30 lat, lepiej decydować się na stolarkę, która spełnia lub jest dość zbliżona pod względem parametrów do przyszłych wymagań. Większość producentów osiągnęła obecny standard wymagany przepisami, jednak wyzwaniem będzie obniżenie współczynnika Uw do wartości określonej w przepisach za kilka lat.
Po drugie – bilans energetyczny
Warto mieć świadomość znaczenia współczynnika przepuszczalności energii cieplnej g, który mówi nam o tym, ile energii dostaje się do wnętrza. Wspomaga to proces dogrzewania budynku w naturalny sposób. Dlatego ważne jest, aby okna miały dużą powierzchnię przeszklenia.
Rozporządzenie nie narzuca wymagań w zakresie wysokiego współczynnika g, który pozwala na pozyskiwanie energii słonecznej zimą. Zaostrzeniu uległo wymaganie co do maksymalnej wartości współczynnika g latem, który powinien wynosić 0,35. Przedstawiona w rozporządzeniu formuła obliczania współczynnika g latem wymusza na projektantach stosowanie przesłon na oknach, co pozwala pogodzić ochronę pomieszczenia przed przegrzewaniem latem i zapewnienie dostępu do darmowej energii cieplnej zimą.
ZDANIEM EKSPERTA
Istotne jest spojrzenie na efektywność energetyczną przez pryzmat bilansu energetycznego, uwzględniające nie tylko energooszczędność okna, lecz także jego zdolność do pozyskiwania energii cieplnej ze słońca. Już teraz w obliczeniach efektywności energetycznej budynków uwzględnia się zyski energii cieplnej wpadającej przez okna zimą.
Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX
Po trzecie – skuteczna wentylacja w domu
Planując wymianę okien, warto również zwrócić uwagę na rozwiązania dotyczące wentylacji. Zainstalowane w nowoczesnych oknach nawiewniki i systemy wentylacji pozwalają na wymianę powietrza nawet przy zamkniętym oknie. Jakość powietrza w naszych domach ma istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, koncentrację czy efektywną naukę. Okazuje się, że ma ona także duże znaczenie w walce z infekcjami, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy na nie bardziej narażeni, a w pomieszczeniach, gdzie nie zadbano o dobrą wentylację, kumulują się zarazki. Ponadto zbyt duża wilgotność i zła jakość powietrza mogą powodować astmę czy alergie, na które podatne są szczególnie dzieci.
Po czwarte – wygodny sposób otwierania
Na rynku mamy dostępne okna z różnym sposobem otwierania. Jego wybór jest bardzo istotny, szczególnie w przypadku okien dachowych, gdyż pozwala dobrze dopasować okna do rodzaju poddasza. Prawidłowy dobór sprawi, że wnętrze będzie bardziej funkcjonalne, a otwieranie okna – wygodniejsze. Ważnym czynnikiem decydującym o wyborze sposobu otwierania okna są uwarunkowania techniczne, czyli m.in. wysokość ścianki kolankowej. Gdy jest ona niezbyt wysoka (ok. 100 cm), najlepszym rozwiązaniem są okna z górnym otwieraniem. Wówczas otwieranie okna umożliwia usytuowanie mebli bezpośrednio pod oknem. By lepiej wykorzystać poddasze, w wielu domach ścianki kolankowe są wyższe, co powoduje, że górna krawędź okna jest na poziomie 205 cm lub wyżej – wówczas wygodniejsze będą okna z dolnym otwieraniem.
Po piąte – odpowiednie wymiary
Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana starego okna na nowe o tych samych lub bardzo zbliżonych wymiarach. W przypadku okien dachowych konieczne będzie zdemontowanie części pokrycia dachowego, ponieważ jednocześnie z oknem wymieniamy kołnierz uszczelniający. Jednak mimo że producenci przez długie lata zachowują te same rozmiary okien, nie jest sprawą łatwą idealna wymiana starego okna na nowe bez uszkodzenia wewnętrznej wnęki okiennej. W przypadku okien dachowych trzeba będzie ją naprawić lub wymienić na nową. Wnękę można zrobić z płyt kartonowo-gipsowych, pamiętając o tym, aby płaszczyzna nad oknem była równoległa do podłogi nad oknem, a pod nim – prostopadła. Idealnym rozwiązaniem mogą być dostępne na rynku gotowe wnęki okienne. Są one trochę droższe, ale są wykonane z materiału bardziej odpornego na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Niektórzy producenci oferują specjalne kołnierze uszczelniające, które umożliwiają wymianę bez uszkodzenia wnęki okiennej.
Źródło: http://muratordom.pl/budowa/okna-dachowe/wybor-okien-dachowych-na-jakie-parametry-zwracac-uwage,112_13101.html