Aby ułatwić wybór odpowiedniego kleju do układania płytek, przedstawiamy kilka typowych sytuacji, spotykanych przy wykańczaniu nowo budowanych domów albo remontowaniu starych budynków.
Do podłoży takich jak tynk cementowy czy gipsowy, mozaikę można przyklejać dowolnym klejem. Ważne jest natomiast, żeby to podłoże było bardzo równe, gdyż pod mozaikę nie należy stosować zbyt grubej warstwy kleju. Może to być klej klasy C1.
Bardzo często mozaiką zdobi się jedynie fragmenty łazienki – na przykład słupy, filary, obudowy wanien itp. Równie często, te elementy są obudowywane płytami gipsowo-kartonowymi lub płytami XPS. Na takich podłożach należy użyć kleju klasy C2. A jeśli mozaika jest szklana, czyli przezroczysta, to warto zainwestować w klej oparty na białym cemencie. Białe tło pod mozaiką lepiej oddaje jej naturalny kolor.
Jaki klej jest najlepszy do układania płytek w łazience na ogrzewaniu podłogowym?
Miejsce układania płytek: łazienka
Podłoże: podkład z ogrzewaniem podłogowym
Rodzaj płytek: gres średnioformatowy lub wielkoformatowy
W łazience z ogrzewaniem podłogowym, przy układaniu płytek średniego lub dużego formatu, należałoby skorzystać z kleju klasy C2E S1. Zastosowanie ogrzewania podłogowego wymaga bowiem użycia kleju odkształcalnego (S1), który będzie odporny zarówno na ewentualne deformacje podłoża, jak i płytek wielkoformatowych. Przed odspojeniem płytek od takiego podłoża ochroni też zwiększona przyczepność (2) tego typu kleju.
Do przyklejania płytek wielkoformatowych na podłogach warto zastosować klej samorozpływny. Dzięki upłynnionej konsystencji tego rodzaju kleju, po dociśnięciu płytki wypełni on całą przestrzeń pod nią, co jeszcze bardziej wzmocni przyczepność do płytki i ograniczy występowanie pustych przestrzeni pod płytką. Brak wypełnienia tejże przestrzeni może skończyć się pęknięciem płytki podczas użytkowania okładziny (najczęściej w narożniku płytki).
Jaki klej wybrać do układania płytek na tarasie?
Miejsce układania płytek: taras
Podłoże: podkład cementowy
Rodzaj płytek: klinkier, gres
Taras i balkon to miejsca szczególnie narażone na zmiany temperatury i działanie wody. Zastosowanie nawet najlepszego kleju przy układaniu płytek nie gwarantuje sukcesu. Ze względu na możliwość powstania awarii, której wynikiem są odspajające się płytki, zacieki na sufitach pomieszczeń pod tarasami itp., w naszym klimacie coraz częściej odchodzi się od układania płytek na tarasach. Niemniej, cały czas wielu inwestorów z różnych względów decyduje się na taką technologię. Powinni oni użyć samorozpływnego kleju klasy C2E S1. Na tarasach i balkonach, jeszcze bardziej niż na elewacji i na podłodze w pomieszczeniu, trzeba unikać pozostawienia w warstwie kleju pustek powietrznych, w których może gromadzić się woda lub para wodna. Użycie kleju samorozpływnego zapewnia pełne zespolenie płytki z podłożem.
Jaki klej kupić do układania płytek w kuchni i łazience?
Miejsce układania płytek: łazienka lub kuchnia
Podłoże: tynk cementowy, cementowy podkład podłogowy
Rodzaj płytek: glazura, terakota lub gres
Układanie płytek w kuchniach i łazienkach to najczęściej spotykana sytuacja w nowo powstałych budynkach. W łazience, a także w innych pomieszczeniach wewnątrz budynków, przy układaniu płytek można stosować najprostsze kleje typu C1T lub C1TE – nawet takie, które nie są mrozoodporne. Na typowe, nowo wykonane podłoża, wystarczające są kleje normalnie wiążące (C1), czyli posiadające najmniejszą wymaganą przez normę przyczepność.
Uwaga! Takie podłoże musi być odpowiednio długo sezonowane przed przyklejaniem płytek (dla podkładów betonowych jest to okres 28 dni, ale jeśli użyte były zaprawy tzw. szybkosprawne, to czas sezonowania może być skrócony nawet do kilku godzin.
Źródło: http://ladnydom.pl/budowa/56,106585,17517513,Ukladanie_plytek__jak_dobrac_klej_do_plytek__pomieszczenia.html