Drzwi przesuwne: gdzie warto je zamontować?

Drzwi-przesuwneNajczęściej drzwi przesuwne są wykorzystywane w szafach i do zabudowy garderób. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby oddzielić nimi pomieszczenia.

W każdym wnętrzu znakomicie drzwi przesuwne otwierają i organizują przestrzeń, pozwalają oddzielić kuchnię od salonu czy jadalni (jako szerokie drzwi dwuskrzydłowe), a nowoczesne rozwiązania mechanizmów nimi poruszających sprawiają, że mogą mieć wysokość pomieszczenia. Otwieranie i zamykanie ciężkich wydawałoby się skrzydeł jest przyjemnie lekkie. Dla wygody i poczucia intymności drzwi przesuwne mogą być zaopatrzone w zamek z kluczem.

Jedyną wadą takich drzwi jest to, że są mniej dźwiękoszczelne od drzwi rozwieralnych (mimo że mogą być wyposażone w uszczelki). Są z reguły wykonywane na zamówienie wraz z mechanizmem przesuwnym, gdyż ich wymiary są indywidualnie dopasowane do potrzeb.

Drzwi przesuwne umożliwiają w razie potrzeby łatwą i szybką zmianę domowej scenografii. Są jak ruchome ściany – można za ich pomocą dowolnie łączyć i dzielić sąsiadujące ze sobą pomieszczenia. Co niezwykle ważne – zapewniają szerokie przejście i nie zabierają przestrzeni potrzebnej osobom niepełnosprawnym, zwłaszcza poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Dodatkową zaletą jest możliwość wyposażenia ich w napęd elektryczny, który automatycznie otwiera i zamyka je po uruchomieniu pilotem lub przyciskiem na ścianie.

Drzwi przesuwne to doskonały sposób na rozwiązanie dylematu – kuchnia otwarta czy zamknięta. Zależnie od potrzeby – po otwarciu drzwi – kuchnia wchodzi w skład dużej przestrzeni strefy dziennej, w której toczy się codzienne życie domowników, a po ich zamknięciu jest wydzielona jako osobne, zamknięte pomieszczenie. Dzięki temu zapachy z gotowania czy hałasy kuchenne nie rozchodzą się po całym mieszkaniu.

Szerokie drzwi przesuwne umożliwiają zmianę wymiarów, proporcji i funkcji pomieszczeń. Otwierając drzwi między dwoma sąsiednimi pokojami, otrzymujemy jedno duże pomieszczenie. Pokój dzienny połączony z jadalnią stwarza przestronne wnętrze na rodzinne przyjęcie. W połączonych ze sobą pokojach dziecięcych młodsze dzieci mogą się wspólnie bawić, starsze – przyjmować znajomych, a po zamknięciu każde z nich ma własne, oddzielne terytorium.

W porannym pośpiechu drzwi przesuwne do garderoby zapewniają sprawne i zgodne rozejście się do codziennych zajęć, a zostawiony ewentualnie rozgardiasz – ukryty po zamknięciu drzwi – nie psuje harmonii w sypialni.

Montowane w holu czy przedpokoju duże drzwi przesuwne pozwalają na szybkie uzyskanie szerokiego przejścia, na przykład dla gości. Można je pozostawić niedomknięte (bez obawy, że zatrzasną się same w wyniku przeciągu), by kontrolować sytuację w częściowo odizolowanym pomieszczeniu – na przykład sprawdzać, kto wszedł do domu.

Drzwi-przesuwne-miedzy-salonem-a-jadalnia

W tak małych pomieszczeniach drzwi przesuwne zapewniają oszczędność miejsca. Umożliwiają łatwy i szybki dostęp do przechowywanych rzeczy, które są pilnie potrzebne, a jednocześnie pozwalają zasłonić wnętrze, w którym nie zawsze panuje idealny porządek. Szczególnie przydatne są tu drzwi z przeszkleniem półprzejrzystym (na przykład szkłem satynowym lub ornamentowym). Widać przez nie zarysy kształtów przedmiotów, co pozwala na szybkie znalezienie poszukiwanej rzeczy, ale nie da się dostrzec szczegółów, które chcemy ukryć.

Drzwi przesuwne są dobrym pomysłem, gdy w pomieszczeniu chcemy wydzielić miejsce do innych zadań. Tym sposobem część sypialni można przeznaczyć na łazienkę.

Umieszczenie jadalni tuż przy kuchni to bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ułatwia przenoszenie naczyń, gotowych potraw, a potem sprzątnięcie ze stołu. W razie potrzeby oba pomieszczenia można rozdzielić drzwiami przesuwnymi.

Źródło: http://ladnydom.pl/budowa/56,106585,17415940,Drzwi_przesuwne__gdzie_warto_je_zamontowac_.html